skf_s1s_60x70x7
SKF S1S-60X70X7 hydraulic U-cup rod seal
7.60 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
Product description
  • Excellent performance and long service life
  • Suitable for seal housings according to ISO 5597
  • Accommodate pressures up to 400 bar (5 800 psi)
  • Suitable for medium to heavy duty applications
  • Available in metric sizes
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 60 mm
  • Outer diameter: 70 mm
  • Material (seal): PUR - Polyurethane
  • Application area: Hydraulic
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316576961458
  • Supplier number: SKF S1S-60X70X7
Inner diameter
60 mm
Outer diameter
70 mm